DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
wydatki na kulturę w 2022 r.
6 986 490 zł
+39,32%
do roku 2021
dotacja podmiotowa dla domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2022 r.:
2 686 035 zł
+18,85%
do roku 2021
wydarzenia kulturalne w 2022 r.
Działo się...
Rok 2022 przebiegał już bez żadnych zakłóceń epidemicznych, co przy uwarunkowaniach budżetowych (mimo kryzysu, inflacji i znacznym wzroście kosztów utrzymania) umożliwiało realizację założonych planów kulturalnych na wszystkich polach, którymi zajmuje się CKiBP. Z drugiej strony przyniósł z sobą wojnę w Ukrainie, która dla wszystkich gminnych instytucji oznaczała nowe, nieznane dotąd wyzwania.
W garażu Centrum Kultury został zorganizowany skład rzeczy potrzebnych uchodźcom przybywającym do gminy Suchy Las. Wszelkiego rodzaju dobra były zbierane przez osoby prywatne, stowarzyszenia i instytucje. Skład działał od początku marca do końca kwietnia 2022 r. Od początku marca do końca czerwca 2022 r. w CKiBP działał Klub Edukacyjno-Artystyczny, w którym dzieci z Ukrainy, pod opieką dwóch opiekunek brały udział w zajęciach, bawiły się z rówieśnikami, a także miały zapewnione bezpłatne obiady. W sali widowiskowej Centrum Kultury w Suchym Lesie oraz filii Stary Bar w Chludowie zostały zorganizowane koncerty dla Ukrainy, połączone ze zbiórką pieniędzy na najpotrzebniejsze artykuły.
W 2022 r. zrealizowano m.in. następujące wydarzenia kulturalne:
30. Finał WOŚP (online),
koncert zespołu Trupięgi,
koncert Wiesław Prządka Trio,
wystawa malarstwa - Maria Urszula Napierała „Nie liczę godzin…”,
koncert ostatkowy Orkiestry Dętej z Chludowa,
265 rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego,
koncert DAGADANA ze zbiórką na rzecz Ukrainy,
wiosenny festyn przyrodniczy,
koncert Good Staff,
koncert NutkoSfera,
wieczór tolkienowski,
wernisaż Homo Viator - Tadeusz Wieczorek,
konkurs recytatorski "Wiosenne przebudzenie",
koncert Organek,
mikrowyprawy literackie oraz warsztaty czytania wrażeniowego (w ramach zadania „Od dalekiej do bliskiej – o (naszej) Marii Konopnickiej”),
warsztaty ukulele i koncert PPNOU (Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele),
Breaking School Battle 2022,
wystawa Kolej w miniaturze,
dzień dziecka w Dolinie Muminków,
pokaz uczestników zajęć "Zabawa w Teatr",
spektakl "Alicje" grupy teatralnej "Nie rób scen",
Wianki w Golęczewie 2022,
Dni Gminy Suchy Las 2022,
festyn „Wśród przyjaciół” na osiedlu Grzybowym,
100-lecie OSP Chludowo,
pokaz uczestników zajęć Teatr Ruchu i Tańca,
Gala baletowa,
półkolonie letnie - Lato z głową w chmurach,
wystawa z okazji 30 lecia Gazety Sucholeskiej,
koncerty Międzynarodowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE 2022 zorganizowane w ramach 8 Chludowskich Spotkań z Folklorem,
uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej - Łagiewniki,
dożynki gminno-parafialne 2022,
koncert Dixie Company w ramach Małej Akademii Jazzu,
koncert dla dzieci zespołu Spoko Loko,
koncert Wojtek Mazolewski Quintet,
warsztaty "Dźwięki z odzysku",
koncert T.ETNO Tomasz Drozdek z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki,
Noc w Bibliotece - Noc na Olimpie,
wernisaż wystawy Powiększone Historie,
koncert Marii Peszek,
koncert charytatywny Orkiestry Dętej z Chludowa,
Festiwal Muzyki Sakralnej,
koncert Lecha Janerki,
XXI Gminny Konkurs Recytatorski "W jesieni tyle skrzypiec...",
andrzejkową potańcówkę na ludowo w Chludowie,
obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w gminie Suchy Las,
koncert Ewy Bem,
Sucholeska Noelka,
półkolonie zimowe.
najważniejsze wydarzenia kulturalne w 2022 r.
Od początku 2022 r. w normalnym trybie prowadzone były zajęcia edukacyjno-artystyczne w dziedzinach plastyki, muzyki, teatru i tańca. W okresie od początku roku do końca czerwca w cyklicznych zajęciach uczestniczyło 800 osób. Po wakacjach, w związku z powiększeniem oferty kulturalnej liczba ta wzrosła do 900. Jesienią 2022 r. zostały także utworzone grupy zajęciowe w Domu Osiedlowym w Biedrusku. Oferujemy tam zajęcia plastyczne dla dzieci razem z rodzicami, grę na bębnach oraz breakdance.
Przez cały 2022 r. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las organizowała koncerty, spektakle i spotkania autorskie, a także tradycyjne, sztandarowe wydarzenia, jak silnie proekologiczny Wiosenny Festyn Przyrodniczy, Dzień Dziecka (tym razem w Dolinie Muminków) i Sucholeską Noelkę oraz konkursy recytatorskie.
W obiekcie CKiBP można było obejrzeć 6 wystaw, w tym 4 wystawy malarstwa, wystawę jubileuszową Gazety Sucholeskiej oraz wystawę prezentującą dokonania uczestników zajęć Koła Kamery, w dziedzinie fotografii i filmu. Dodatkowo zorganizowana została trzydniowa wystawa makiet i kolejek elektrycznych, we współpracy ze stowarzyszeniem Nadwarciańska Kolej Drezynowa.
Dużym sukcesem artystycznym i frekwencyjnym były zorganizowane po dwóch latach przerwy Dni Gminy Suchy Las. Tysiące gości bawiły się na całym terenie imprezy, w szczególności zaś przed sceną, gdzie wystąpili: Orkiestra Dęta Chludowo, Oksana Hamerska z zespołem, zespół Shatzi, a następnie Małgorzata Ostrowska i Nocny Kochanek.
30. Finał WOŚP w Suchym Lesie
W styczniu 2022r., wspólnie ze Sztabem z gminy Rokietnica, CKiBP wzięło udział w Finale WOŚP, wspólną decyzją zorganizowanym jeszcze w trybie online.
Koncert Ostatkowy Orkiestry Dętej z Chludowa
Koncert Ostatkowy Orkiestry odbył się 1 marca 2022 r. w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las. Podczas koncertu wręczona została statuetka "Dębowego Liścia" za zasługi dla gminy Suchy Las w obszarze sportu a także Certyfikat Przyjaciela Orkiestry. Statuetkę "Dębowego Liścia" odebrał p. Krzysztof Linkowski.
265. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego
9 kwietnia minęła 265. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego, ojca sceny narodowej, aktora, reżysera, dyrektora i założyciela teatru. Wojciech Bogusławski urodził się 9 kwietnia 1757 r. w Glinnie, w nieistniejącej już wsi na terenie dzisiejszego poligonu wojskowego w Biedrusku.
W rocznicę urodzin Bogusławski w towarzystwie Pań zawitał do Suchego Lasu. Spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1, która nosi jego imię. Przystanął także przy ławeczce, upamiętniającej jego osobę i pojawił się w rodzinnym Glinnie.
Herbowa Gra Rowerowa
12 czerwca w ramach obchodów Dni Gminy Suchy Las odbyła się Herbowa Gra Rowerowa - Podróż w czasie". Uczestnicy zabawy na rowerach udali się w podróż w czasie, by zgłębić historię gminy Suchy Las.
Festiwal Muzyki Sakralnej
W niedzielne popołudnie 21 listopada 2022 r. kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie wypełniła przepiękna muzyka. Tego dnia w sucholeskiej świątyni już po raz czternasty odbył się Festiwal Muzyki Sakralnej, organizowany przez Chór Soli Deo z Suchego Lasu. Oprócz gospodarzy tego muzycznego wydarzenia, przed publicznością wystąpiły: Chór Sine Nomine z Poznania, Chór Lutnia z Międzychodu oraz Schola Magis z Poznania.
Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
Tradycyjnie 1 września mieszkańcy Gminy Suchy Las spotkali się w Łagiewnikach, by tam oddać hołd poległym w II Wojnie Światowej.
Wielki Test Wiedzy o Gminie Suchy Las
Tegoroczna edycja Wielkiego Testu po raz pierwszy odbyła się online. Na pytania dotyczące gminy Suchy Las – jej przeszłości, teraźniejszości – udzielono 75 odpowiedzi. O ostatecznej klasyfikacji zadecydowała nie tylko liczba uzyskanych punktów, ale również wcześniejsza data wypełnienia Testu.
2 grudnia 2022 r. w sali widowiskowej CKiBP w Suchym Lesie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Laureatom Wielkiego Testu gratulacje złożył Zastępca Wójta Marcin Buliński.
STARY BAR W CHLUDOWIE w 2022 r.
2022 r. był pierwszym pełnym rokiem działalności Filii CKiBP w Chludowie. Zgodnie z zamierzeniami i umową z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu, Stary Bar stał się domem lokalnych stowarzyszeń i organizacji społeczno-kulturalnych. Według ustalonego grafiku, korzystają z niego w trybie ciągłym:
Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie,
Orkiestra Dęta Chludowo,
Zespół Mazelonka,
grupa teatralno-filmowa działająca pod egidą stowarzyszenia Twórczość Bez Granic,
seniorzy zrzeszeni w klubie Dębowy Liść,
Rada Sołecka wsi Chludowo.
Każda z tych organizacji prowadzi swoje zajęcia w sekcjach, przy czym Orkiestra i Chludowianie działają jak szkoła muzyczna i szkoła tańca, szkoląc adeptów swoich sztuk, a następnie wspólnie występując. Takie występy w ciągu ubiegłego roku miały miejsce kilkakrotnie z różnych okazji, na czele z koncertem Orkiestry na dziedzińcu Starego Baru oraz występami Chludowian podczas Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych „Integracje”.
CKiBP w 2022 r. prowadziło w Starym Barze własne zajęcia edukacyjno-artystyczne. Wypełniając lukę w dziedzinie plastyki, zaoferowano mieszkańcom zajęcia w czterech grupach, dwóch dziecięcych, młodzieżowej i grupie dla dorosłych. W ofercie są także zajęcia z artystycznego aerobiku. Odbyły się także, organizowane przez Centrum koncerty Wiesława Prządki, grupy Good Staff, Dixie Company i Potańcówka na Ludowo.
W Starym Barze można było również obejrzeć wystawę prac plastycznych uczestników zajęć, a także wystawę malarstwa studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.